Pismo parafii Matki Boskiej Ró¿añcowej
w Rudzie ¦l±skiej

- do u¿ytku wewnêtrznego Ko¶cio³a -


Nr 3(1007) rok XXIII 15. stycznia 2023 roku.

Druga Niedziela Zwyk³a - rok A

Teksty liturgii Mszy ¶w.
I czytanie: Iz 49,3. 5-6;
Psalm: Ps 40, 2ab i 4ab. 7-8a. 8b-10;
II czytanie: 1Kor 1,1-3;
Aklamacja: S³owo sta³o siê cia³em i zamieszka³o miêdzy nami.
Wszystkim, którzy Je przyjêli, da³o moc,
aby siê stali dzieæmi Bo¿ymi. (J 1,14. 12b);
Ewangelia: J 1,29-34;
Pie¶ni: 701.1; W: 337; Pd: 584; K: 254; U: 300; Z: 73

.

góra

.

 
Ewangelia:

Jan da³ takie ¶wiadectwo: "Ujrza³em Ducha, który jak go³êbica zstêpowa³ z nieba i spocz±³ na Nim. Ja Go przedtem nie zna³em, ale Ten, który mnie pos³a³, abym chrzci³ wod±, powiedzia³ do mnie: Ten, nad którym ujrzysz Ducha zstêpuj±cego i spoczywaj±cego nad Nim, jest Tym, który chrzci Duchem ¦wiêtym".

góra

.

Jan Chrzciciel pokazuje, jak ma³y jest w cieniu Tego, który przychodzi z ¦wiat³o¶ci.

góra

.

Cz³owiek pyta:

Rozwa¿am dni starodawne i lata poprzednie wspominam. Rozmy¶lam noc± w sercu, roztrz±sam i duch mój docieka: Czy Bóg odrzuca na wieki, ¿e ju¿ nie jest ³askawy? Czy Jego ³askawo¶æ usta³a na zawsze, a s³owo umilk³o na pokolenia? Czy Bóg zapomnia³ o lito¶ci, czy w gniewie powstrzyma³ swoje mi³osierdzie?

(Ps 77, 6-10)

* * *

B£OGOS£AWIENI CISI

Wszyscy walcz± dla dobra; któ¿ u¿ywaæ bêdzie?
B³ogos³awiony cichy: ten ziemiê posiêdzie.

Adam Mickiewicz

* * *

Nigdy nie bierz czego¶,
z czego nie bêdziesz móg³ skorzystaæ.

H. Jackson Brown, Jr. 'Ma³y poradnik ¿ycia'

Czytaj wiêcej w ¼ródle: https://www.katolik.pl/

góra

.

Dar Bo¿y

Bóg ofiaruje samego siebie w Jezusie Chrystusie, ofiaruje swoje ¿ycie, raz na zawsze: ostatni baranek ofiarny, Baranek Bo¿y.

góra

.

S³owem

"Oto Baranek Bo¿y!" S³owa te wypowiada Jan Chrzciciel, wskazuj±c na Jezusa. Wielcy tego ¶wiata chêtnie uto¿samiaj± siebie z "lwami" czy "or³ami", upatruj±c w nich w³a¶ciwy dla nich znak rozpoznawczy. Ale baranek?

Historia ¶wiata prawie nie zna "baranka" jako znaku wielkich ludzi. Baranek jest bowiem s³aby, delikatny, i niewinny. Mimo to od dwóch tysiêcy lat pozwalamy s³owami: "Oto Baranek Bo¿y" zapraszaæ siê do sto³u eucharystycznego.

W scenie, opisanej w dzisiejszej Ewangelii, Jezus w ogóle nic nie mówi. A jednak to On, a nie Jan, jest jej g³ówn± postaci±. Kim za¶ byli s³uchacze? Dok³adnie nie wiadomo. Przyszli s³uchaæ Jana. Wielu znalaz³o siê tam przypadkowo. Tak jak my. Jan bowiem przedstawia Jezusa wszystkim ludziom. I nam ukazuje Go jako Baranka Bo¿ego. Co jednak mo¿e pocz±æ z Barankiem cz³owiek, który pogr±¿a siê w grzechach? Który potrzebuje mocnego Boga, aby go ocali³. Wobec którego Jezus pozostaje jednak dziwnie niemy, bo potrzebuje ludzi takich jak Jan, po prostu nas.

Potrzebuje zwiastunów, ¶wiadków, naszego s³owa, które zamienimy w czyn. Potrzebuje naszego s³owa i ¿ycia, które wska¿± na Niego: "Oto Baranek Bo¿y!" A ten, kto s³owa te odczyta jako zaproszenie do Jego wspólnoty, mo¿e byæ pewien, ¿e na nastêpnym spotkaniu Jezus powie: "Ja jestem drog±"

Ks. Kazimierz Tomaszewicz SVD

Parafianin Nr 3 (186) rok V 16 stycznia 2005 rok.

góra

Po có¿ w Ko¶ciele g³oszenie s³owa, udzielanie sakramentów? W z³o¿ono¶ci i pogmatwaniu duszpasterskich motywów potrzebujemy us³yszeæ i podejmowaæ w wierze ten jeden powód, oznajmiony przez ¶w. Jana Chrzciciela: "aby Chrystus siê objawi³" (por. J 1,31). Aby objawi³ siê "na ka¿dym miejscu", gdzie Jego ¶wiadek nie pow¶ci±ga warg swoich, g³osz±c Jego sprawiedliwo¶æ. On jest Barankiem, który istnia³, zanim powsta³ Ko¶ció³. On jeden ma moc chrzciæ Duchem ¦wiêtym - do nas nale¿y jedynie dawanie o Nim ¶wiadectwa.

o. Wojciech Jêdrzejowski OP, "Oremus"

góra

.

Refleksja

"Oto Baranek Bo¿y, który g³adzi grzechy ¶wiata!" Czy wydaje siê wam znany okrzyk, który Jan Chrzciciel wydaje widz±c zbli¿aj±cego siê Jezusa nad Jordan? Oczywi¶cie, bezpo¶rednio przed komuni± w czasie Mszy ¶wiêtej kap³an podnosi wysoko hostiê, ¿eby wszyscy j± mogli zobaczyæ, i wypowiada te same s³owa co Jan Chrzciciel. Wszyscy mog± us³yszeæ i zobaczyæ: Patrzcie, ten Jezus nie tylko przed dwoma tysi±cami lat przyszed³ do Jana Chrzciciela i do ¿ydowskiego narodu. Nie, Jezus Chrystus przychodzi do wszystkich ludzi, we wszystkich czasach, tak¿e do nas - tu i teraz.

Przychodzi w ¶wiêtym Chlebie do nas osobi¶cie. Jego obietnica, ¿e chce zg³adziæ grzechy ¶wiata i przede wszystkim nasze w³asne grzechy, jest niezmiernie pocieszaj±ca. Co wiêcej, obietnica ta daje nam te¿ w sytuacjach pozornie bez wyj¶cia (np. gdy uwik³ali¶my siê w winê i nie wiemy, jak siê od niej uwolniæ) si³ê i odwagê, by zacz±æ od nowa albo zacz±æ inaczej ¿yæ.

W odpowiedzi na tê obietnicê modlimy siê: "Panie, nie jestem godzien, aby¶ wszed³ pod dach mój, ale powiedz tylko s³owo, a zbawiona bêdzie dusza moja!" ¯yczmy sobie, ¿eby¶my wierzyli w to, o co siê modlimy: s³owo Jezusa wystarcza, aby nasze ¿ycie by³o (znowu) przenikniête ³ask± zbawienia.

Daniela Schott

Parafianin Nr 3 (325) rok VIII 20 stycznia 2008 rok.

góra

Nie si³a, nie moc, ale Duch mój dokoñczy dzie³a - mówi Pan Zastêpów (Za 4,6).

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

góra

.

Polecamy nasze parafialne strony internetowe:

Parafialna strona internetowa

Cd Nr 1007b

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje siê tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panuj±c± pandemiê.

.