Pismo parafii Matki Boskiej R騜a鎍owej
w Rudzie 奸御kiej

- do u篡tku wewn皻rznego Ko軼io豉 -

Nr 3(1007) rok XXIII 15. stycznia 2023 roku.

Druga Niedziela Zwyk豉 - rok A

Teksty liturgii Mszy 鈍.
I czytanie: Iz 49,3. 5-6;
Psalm: Ps 40, 2ab i 4ab. 7-8a. 8b-10;
II czytanie: 1Kor 1,1-3;
Aklamacja: S這wo sta這 si cia貫m i zamieszka這 mi璠zy nami.
Wszystkim, kt鏎zy Je przyj瘭i, da這 moc,
aby si stali dzie熤i Bo篡mi. (J 1,14. 12b);
Ewangelia: J 1,29-34;
Pie郾i: 701.1; W: 337; Pd: 584; K: 254; U: 300; Z: 73

Ewangelia:

Jan da takie 鈍iadectwo: "Ujrza貫m Ducha, kt鏎y jak go喚bica zst瘼owa z nieba i spocz掖 na Nim. Ja Go przedtem nie zna貫m, ale Ten, kt鏎y mnie pos豉, abym chrzci wod, powiedzia do mnie: Ten, nad kt鏎ym ujrzysz Ducha zst瘼uj帷ego i spoczywaj帷ego nad Nim, jest Tym, kt鏎y chrzci Duchem 安i皻ym".

g鏎a

Jan Chrzciciel pokazuje, jak ma造 jest w cieniu Tego, kt鏎y przychodzi z 安iat這軼i.

Cz這wiek pyta:

Rozwa瘸m dni starodawne i lata poprzednie wspominam. Rozmy郵am noc w sercu, roztrz御am i duch m鎩 docieka: Czy B鏬 odrzuca na wieki, 瞠 ju nie jest 豉skawy? Czy Jego 豉skawo嗆 usta豉 na zawsze, a s這wo umilk這 na pokolenia? Czy B鏬 zapomnia o lito軼i, czy w gniewie powstrzyma swoje mi這sierdzie?

(Ps 77, 6-10)

BΜGOSxWIENI CISI

Wszyscy walcz dla dobra; kt騜 u篡wa b璠zie?
B這gos豉wiony cichy: ten ziemi posi璠zie.

Adam Mickiewicz

Nigdy nie bierz czego,
z czego nie b璠ziesz m鏬 skorzysta.

H. Jackson Brown, Jr. 'Ma造 poradnik 篡cia'

Czytaj wi璚ej w 廝鏚le: https://www.katolik.pl/

Dar Bo篡

B鏬 ofiaruje samego siebie w Jezusie Chrystusie, ofiaruje swoje 篡cie, raz na zawsze: ostatni baranek ofiarny, Baranek Bo篡.

S這wem

"Oto Baranek Bo篡!" S這wa te wypowiada Jan Chrzciciel, wskazuj帷 na Jezusa. Wielcy tego 鈍iata ch皻nie uto窺amiaj siebie z "lwami" czy "or豉mi", upatruj帷 w nich w豉軼iwy dla nich znak rozpoznawczy. Ale baranek?

Historia 鈍iata prawie nie zna "baranka" jako znaku wielkich ludzi. Baranek jest bowiem s豉by, delikatny, i niewinny. Mimo to od dw鏂h tysi璚y lat pozwalamy s這wami: "Oto Baranek Bo篡" zaprasza si do sto逝 eucharystycznego.

W scenie, opisanej w dzisiejszej Ewangelii, Jezus w og鏊e nic nie m闚i. A jednak to On, a nie Jan, jest jej g堯wn postaci. Kim za byli s逝chacze? Dok豉dnie nie wiadomo. Przyszli s逝cha Jana. Wielu znalaz這 si tam przypadkowo. Tak jak my. Jan bowiem przedstawia Jezusa wszystkim ludziom. I nam ukazuje Go jako Baranka Bo瞠go. Co jednak mo瞠 pocz望 z Barankiem cz這wiek, kt鏎y pogr捫a si w grzechach? Kt鏎y potrzebuje mocnego Boga, aby go ocali. Wobec kt鏎ego Jezus pozostaje jednak dziwnie niemy, bo potrzebuje ludzi takich jak Jan, po prostu nas.

Potrzebuje zwiastun闚, 鈍iadk闚, naszego s這wa, kt鏎e zamienimy w czyn. Potrzebuje naszego s這wa i 篡cia, kt鏎e wska膨 na Niego: "Oto Baranek Bo篡!" A ten, kto s這wa te odczyta jako zaproszenie do Jego wsp鏊noty, mo瞠 by pewien, 瞠 na nast瘼nym spotkaniu Jezus powie: "Ja jestem drog"

Ks. Kazimierz Tomaszewicz SVD

Parafianin Nr 3 (186) rok V 16 stycznia 2005 rok.

g鏎a

Po c騜 w Ko軼iele g這szenie s這wa, udzielanie sakrament闚? W z這穎no軼i i pogmatwaniu duszpasterskich motyw闚 potrzebujemy us造sze i podejmowa w wierze ten jeden pow鏚, oznajmiony przez 鈍. Jana Chrzciciela: "aby Chrystus si objawi" (por. J 1,31). Aby objawi si "na ka盥ym miejscu", gdzie Jego 鈍iadek nie pow軼i庵a warg swoich, g這sz帷 Jego sprawiedliwo嗆. On jest Barankiem, kt鏎y istnia, zanim powsta Ko軼i馧. On jeden ma moc chrzci Duchem 安i皻ym - do nas nale篡 jedynie dawanie o Nim 鈍iadectwa.

o. Wojciech J璠rzejowski OP, "Oremus"

Refleksja

"Oto Baranek Bo篡, kt鏎y g豉dzi grzechy 鈍iata!" Czy wydaje si wam znany okrzyk, kt鏎y Jan Chrzciciel wydaje widz帷 zbli瘸j帷ego si Jezusa nad Jordan? Oczywi軼ie, bezpo鈔ednio przed komuni w czasie Mszy 鈍i皻ej kap豉n podnosi wysoko hosti, 瞠by wszyscy j mogli zobaczy, i wypowiada te same s這wa co Jan Chrzciciel. Wszyscy mog us造sze i zobaczy: Patrzcie, ten Jezus nie tylko przed dwoma tysi帷ami lat przyszed do Jana Chrzciciela i do 篡dowskiego narodu. Nie, Jezus Chrystus przychodzi do wszystkich ludzi, we wszystkich czasach, tak瞠 do nas - tu i teraz.

Przychodzi w 鈍i皻ym Chlebie do nas osobi軼ie. Jego obietnica, 瞠 chce zg豉dzi grzechy 鈍iata i przede wszystkim nasze w豉sne grzechy, jest niezmiernie pocieszaj帷a. Co wi璚ej, obietnica ta daje nam te w sytuacjach pozornie bez wyj軼ia (np. gdy uwik豉li鄉y si w win i nie wiemy, jak si od niej uwolni) si喚 i odwag, by zacz望 od nowa albo zacz望 inaczej 篡.

W odpowiedzi na t obietnic modlimy si: "Panie, nie jestem godzien, aby wszed pod dach m鎩, ale powiedz tylko s這wo, a zbawiona b璠zie dusza moja!" 砰czmy sobie, 瞠by鄉y wierzyli w to, o co si modlimy: s這wo Jezusa wystarcza, aby nasze 篡cie by這 (znowu) przenikni皻e 豉sk zbawienia.

Daniela Schott

Parafianin Nr 3 (325) rok VIII 20 stycznia 2008 rok.

g鏎a

Nie si豉, nie moc, ale Duch m鎩 doko鎍zy dzie豉 - m闚i Pan Zast瘼闚 (Za 4,6).

Cd Nr 1007b

"PARAFIANIN" Niniejsza Gazetka ukazuje si tylko
w wersji cyfrowej z uwagi na panuj帷 pandemi.