LEDNICA

MŁODZI NAD LEDNICA

Ponad 130 tyś. osób - znacznie więcej niż się spodziewano - modliło się przez całą noc z 7 na 8 czerwca br., czyli z soboty na niedzielę, nad Jeziorem Lednickim koło Gniezna.

Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży rozpoczęło się w sobotnie popołudnie odśpiewaniem Bogurodzicy i wprowadzeniem relikwii patrona Polski - św. Wojciecha oraz Pięciu Braci Męczenników. Pod bramę w kształcie ryby wniesiono także wielką księgę Biblii, którą na lednickie spotkanie przed dwoma laty przepisali ręcznie ludzie z całej Polski.

"U źródeł chrzcielnych naszego narodu spotyka się przeszłość, teraźniejszość i - nie zawaham się powiedzieć - kształtuje się przyszłość Polski, a może i Europy" - powitał przybyłych nad Jezioro Lednickie, w którym w 966 r. Mieszko I przyjął chrzest, metropolita gnieźnieński - abp Henryk Muszyński.

Głównym punktem spotkania była Msza św. na Zesłanie Ducha Świętego, którą odprawił nuncjusz apostolski w Polsce - abp Józef Kowalczyk. "Na Was spoczywać będzie obowiązek budowania nowej polskiej rzeczywistości: uczciwej i opierającej się na miłości człowieka do człowieka" - zwrócił się do młodych ludzi abp Kowalczyk, który przyjechał nad Lednicę jako legat papieski.

Wierni modlili się "o odnowę chrześcijaństwa w Europie, duchową jedność i umocnienie chrześcijańskich fundamentów Europy" oraz o pokój na świecie. Modlitewne intencje odczytano po polsku i po łacinie, a także po angielsku, niemiecku, rosyjsku, ukraińsku i węgiersku - w ojczystych językach młodzieży przybyłej nad Lednicę.

W homilii metropolita poznański - abp Stanisław Gądecki wezwał modlących się nad Lednicą do pomnażania talentów, jakie każdy człowiek otrzymuje od Boga. Podczas liturgii zabrzmiał dźwięk tysięcy dzwonków, które przywieźli ze sobą
uczestnicy spotkania. Specjalną Mszę na dzwonki napisał na lednickie nabożeństwo pracujący w Boliwii polski misjonarz - o. Piotr Nawrót. Wokół ołtarza zgromadzili się m.in. Biskupi pomocniczy archidiecezji poznańskiej: Marek Jędraszewski i Grzegorz Balcerek oraz archidiecezji gnieźnieńskiej - Wojciech Polak i zielonogórsko-gorzowskiej - Edward Dajczak.

Po Mszy św. Odprawiono Nabożeństwo Talentów, które poprowadził prowincjał polskich Dominikanów - o. Maciej Zięba. "Świat zmusza nas do porównań. Ten jest szybszy, ten sprytniejszy, tamten bardziej umięśniony, tamta lepiej wyedukowana. Świat chce zmusić nas do zamartwiania się, że inni mają więcej talentów - mówił o. Zięba. - To kłamstwo. Talenty są nieporównywalne. Prawda, że świat wyróżnia szybszych, ambitniejszych, twardszych i mocniejszych. Ale najważniejsze talenty to talent do miłości i do świętości. A w tych wszyscy jesteśmy równi" - powiedział.

Po nabożeństwie odtworzono nagrane wcześniej w Watykanie przesłanie Ojca Świętego do lednickiej młodzieży. Nawiązując do idei spotkania, Ojciec Święty wezwał młodzież do pomnażania posiadanych talentów i umiejętności (cały tekst papieskiego orędzia - poniżej). Papieskich słów rozśpiewana i roztańczona wcześniej rzesza słuchała pogrążona w ciszy. Ludzie trzymali w dłoniach zapalone kaganki, które otrzymali w darze od organizatorów spotkania. Kiedy Ojciec Święty na zakończenie orędzia udzielił swego apostolskiego błogosławieństwa, ludzie uczynili znak krzyża, a następnie rozległy się długie oklaski. Zachęceni przez o. Górę uczestnicy spotkania zaczęli też skandować: "Dziękujemy, dziękujemy".

Po papieskim orędziu przybyłe nad Lednicę siostry zakonne rozdały uczestnikom spotkania po mosiężnej monecie o nominale dwóch talentów. W zamian obdarowani złożyli w skrzynkach rozstawionych na Lednickich Polach podpisane przez siebie listy gwarancyjne, w których zobowiązali się do rozwijania własnych zdolności i umiejętności.

O. Góra wręczył też pozłacane monety o nominale pięciu talentów obecnym na nabożeństwie arcybiskupom i biskupom oraz sponsorom Lednicy, wśród których był poznański biznesmen - Jan Kulczyk.

W czasie Nabożeństwa Panien Mądrych i Głupich na kopiec z lednicką Rybą wniesiono uroczyście kopię ikony Chrystusa Przemienionego z bazyliki farnej w Nowym Sączu, którą tamtejsi kanonicy regularni podarowali polskiej młodzieży. Młodzież wzięła również udział w Nabożeństwie Miłosierdzia.

O północy Nuncjusz Apostolski przyjął od zebranych nad Lednicą symboliczny akt wyboru Chrystusa na Króla. "On panuje nad narodami, On jest moim Panem. W tej wierze pragnę żyć i pragnę nieść ją w świat wobec wszystkich pokoleń" - czytał abp Kowalczyk przygotowane przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej słowa, które powtarzali młodzi.

Na zakończenie spotkania młodzież przeszła symbolicznie przez Bramę Trzeciego Tysiąclecia. O. Góra zaprosił wszystkich zebranych nad Lednicą na kolejne nabożeństwo,
które odbędzie się 29 maja 2004 r.

.

PRZESŁANIE PAPIEŻA JANA PAWŁA II
DO MŁODYCH
ZGROMADZONYCH
NAD IEZIOREM LEDNICKIM:

Drodzy Młodzi Przyjaciele!

Po raz kolejny pielgrzymuję na Lednickie Pola. Jestem z Wami w Duchu i modlitwie. Sercem obejmuję każdego i każdą z Was.

To coroczne czuwanie przy Bramie Trzeciego Tysiąclecia, symbolizującej Chrystusa, wyznacza niejako kolejne etapy Waszego podążania za Nim, naśladowania, które jest nieustanną drogą wewnętrznego wzrastania. Bogu dziękuję za Waszą wierność na tej drodze. Równocześnie modlę się gorąco, abyście nigdy nie utracili świadomości i tego głębokiego poczucia, że na tej drodze nie jesteście sami, że zawsze blisko jest Chrystus, Pan ludzkich dziejów. Towarzyszy Wam jako Oblubieniec, którego miłość nigdy nie słabnie. Nawet ludzka słabość i niewierność nie jest w stanie osłabić jej mocy. Czuwajcie, abyście mogli zaznać tej miłości, czuwajcie, abyście poznali ożywczy smak Jego miłosierdzia. Niech lampy Waszej wiary, nadziei i miłości nigdy nie gasną. Niech będą światłem dla świata.

Dziś doświadczacie w sposób szczególny prawdy, że zostaliście wyposażeni w wielorakie dary i talenty. Nie przestawajcie za nie dziękować. Dziękować Temu, który hojnie darzy łaską i chwałą. Nie odmawia dobrodziejstw postępującym nienagannie. Odkrywajcie w sobie te zdolności. Cieszcie się nimi i rozwijajcie z Bożą pomocą. Nieście je
jako dary Ducha Świętego wszystkim, którzy potrzebują Waszego miłosierdzia. Niech owocują w Waszych rodzinach, szkołach, środowiskach. Gorąco wierzę, że dzięki temu wymagającemu doświadczeniu zasłużycie na osąd ewangelicznego Pana: "Dobrze, sługo dobry i wierny! Byłeś wierny w rzeczach niewielu, nad wieloma cię postawię" (Mt 25,21).

Na drogę rozwijania Bożych talentów w świetle łaski Chrystusa i w mocy Ducha Świętego z serca Wam błogosławię.

W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Jan Paweł II - papież

Galeria foto

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej wśród młodych nad Jeziorem Lednickim Obraz Jezusa na tle Ryby
.

Nabożeństwo Talentów Krzyż Świętych Dni Młodzieży

(Na podstawie KAI)

Tygodnik "niedziela" Nr 25 - 22 czerwca 2003r,

<< do przeglądu prasy